Enigmatski forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Enigmatski forum

Forum za sve ljubitelje enigmatike
 
Početna stranicaPočetna stranica  GalleryGallery  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  
Latest topics
» Kikinda 2012
Kikindski mamut Icon_minitimeuto kol 07, 2012 12:21 pm by ero

» PZR Zagreb: anagramne fore i anagramni izazovi
Kikindski mamut Icon_minitimened pro 11, 2011 2:52 pm by Dejan

» Memorijal Milana Milina
Kikindski mamut Icon_minitimened pro 11, 2011 1:26 pm by ero

» Naslovni anagrami
Kikindski mamut Icon_minitimened stu 27, 2011 2:17 pm by ero

» Feniks - hvala
Kikindski mamut Icon_minitimečet stu 24, 2011 5:34 am by Dejan

» Kvizorama
Kikindski mamut Icon_minitimečet stu 24, 2011 5:00 am by Dejan

» omnibus "Video V. Poezija" - Natalija Ž. Živković
Kikindski mamut Icon_minitimeuto srp 19, 2011 3:22 pm by dirižabl3

» Jutarnje razgibavanje :)
Kikindski mamut Icon_minitimečet srp 14, 2011 10:10 am by Dejan

» Takmičenja za logičare
Kikindski mamut Icon_minitimesri svi 18, 2011 6:07 am by kontrolor

svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Kikindski mamut

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepet srp 16, 2010 1:31 am

VAŽNO!!!!!!!!!!!
UPRAVO SAD SAM SE VRATIO SA PREGOVORA SA RUKOVODSTVOM NARODNOG MUZEJA OKO AKCIJE "MAMUTSKA UKRŠTENICA".
DAKLE, PRAVIMO MAMUTSKU UKRŠRENICU
(ENIGMATI RADE SKANDINAVKU 21 X 8 POLJA BRUTO, S TIM DA JE U SREDNJEM VODORAVNOM REDU UPISANO LEVO:MAMUT - M UREZANO U OPISNO POLJE, A KIKINDSKI DESNO. U SREDNJEM REDU JE MAMUT, CRNO POLJE, PET BELIH POLJA, CRNO POLJE, KIKINDSKI. SKANDINAVKE SE RADE NA JEZIKU KOJI AUTOR IZABERE. MOŽE SE POSLATI VEĆI BROJ SKANDINAVKI NA ISTOM ILI RAZLIČITIM JEZICIMA. U KONKURENCIJU ZA NAGRADE ULAZE SKANDINAVKE NAPRAVLJENE NA JEzICIMA NASTALIM IZ NEKADAŠNJEG SRPSKOHRVATSKOG, A PRIZNANJA ĆE DOBITI I AUTORI UKRŠTENICA NAPRAVLJENIM NA DRUGIM JEZICIMA. ROK JE 01.09. ALI JE NAJBOLJE POSLATI SKANDINAVKU ODMAH. SKANDINAVKE ĆE SE POVEZIVATI U JEDNU VELIKU MAMUTSKU, PREKO POJMA "KIKINDSKI MAMUT", I TO REDOM KAKO BUDU PRISTIZALE.

Više detalja kasnije.
Odoh da proverim poštu, da vidim da nije stigla prva ukrštenica Kikindski mamut Icon_biggrin
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepet srp 16, 2010 1:39 am

Priča o Kikindskom mamutu



Mamut, jedan od najimpresivnijih sisara koji su hodali zemljom, daleki srodnik današnjeg slona živeo je u geološkoj epohi pleistocen u periodu od 1,8 miliona do 10 000 godina od danas. Najpoznatiji predstavnik ove vrste, čiji su ostaci nalaženi u Evropi, Africi, Aziji i Severnoj Americi je smrznuto, mumificirano mladunče nazvano Dina iskopano 1901. godine u Sibiru.



Reč mamut došla je preko Rusije iz Tatarskog jezika i vezuje se za reč mamma koja znači zemlja. Jedan od putopisaca iz XVII veka zapisao je da narodi koji žive u Sibiru veruju da mamuti žive pod zemljom i da ih i najmanje izlaganje vazduhu ubija. Na taj način su objašnjavali zašto ih niko nikada nije video žive.



Stučnjaci jos uvek nisu odgonetnuli misteriju nestanka ovih ogromnih sisara sa planete zemlje. Jedni smatraju da je razlog promena klime, pošto nestaju sa poslednjim ledenim dobom, dok su drugi mišljenja da su izumrli kao žrtve epidemije, ili da ih je čovek istrebio. I pored toga što postoje dokazi da je čovekov predak homo erectus koristio meso mamuta za svoju ishranu još pre 1,8 miliona godina ova teorija odbačena je kao glavni uzrok nestanka mamuta.



Pojedinačni ostaci mamuta su česti, najčešće molari, odnosno zubi, kljove i kosti nogu, dok su nalazi kompletnih skeleta izuzetno retki.



Fosilni ostaci mamuta pronađenog u Kikindi 4. septembra 1996. godine u glinokopu kompanije „Toza Markovič“ na dubini od 21 metar pripadaju vrsti mammothus trogontherii što je određeno na osnovu izgleda kutnjaka. Ova vrsta naziva se još i Stepski slon i prethodi vrstu mammuthus primigenius, koji se zbog karakterističnog,dugačkog krzna naziva i runasti mamut.



Pronađen skelet je gotovo kompletan, očuvano je oko 90% koštane mase. Nedostaju delovi stopala i lopatice koje je verovatno odnela voda, ili lešinari. U pitanju je ženka što se vidi po obliku otvora na karlici kroz koje je prolazilo mladunče prilikom porođaja. Starost individue je procenjena na 64 godine na osnovu godova na poprečnom preseku kljova koji su slični onima kod stabla drveta. Stručnjaci su na kostima uočili degenerativne promene koje ukazuju da je ženka bolovala od spondiloze i reumatizma. Kikindski mamut bio je visok oko 4,7m, dug oko 7m sa kljovama dužine 3,5m. Verovatno je sve sa kožom i mesom težio oko 7 tona. Imao je kratku, smeđe-riđu dlaku sličnu kao kod današnjih zebri.



Mesto na kome je pronađen skelet predstavlja originalno mesto njegovog uginuća (tj. nađen je in situ). Životinja se verovatno zaglibila u priobalnom delu močvare, usled starosti i bolesti nije mogla da izađe, pa je postala lak plen lešinara što potvrđuju ugrizi hijena na kostima.



Na istom prostoru pronađeni su i ostaci drugih organizama čija se egzistencija vremenski i prostorno poklapa sa mamutom. Među brojnim nalazima najinteresantniji su nalazi vodenih voluharica, riba, štuka i somova, puževa i školjki, kao i spore paprati i fosilizovani listovi vrba.



Kompletan lokalitet, sa svim svojim nalazima ima izuzetan paleontološki značaj s obzirom da nam daje dokaz o postojanju refugijuma, odnosno pribežišta, za ogroman broj biljaka i životinja koje su sa pojavom leda migrirale sa severa Evrope ka Balkanu. Sama Panonska nizija predstavljala je onaj „tajanstveni“ prelazni deo. Bila je to „zona borbe“ hladne klime centralne Evrope i blage klime Balkana. Upravo zbog toga ovde su postojali specifični uslovi za razvoj biljnog i životinjskog sveta.



Osim izuzetnog značaja koji ovaj nalaz ima za nauku, postoje još bar tri razloga zbog čega je važno raditi na njegovoj zaštiti i prezentaciji. On je i do sada bio inspiracija mnogim umetnicima, a nadamo se da će i u budućnosti stvaralaštvo velikog broja dece i profesionalnih umetnika biti nadahnuto ovim pleistocentskim džinom.



Sledeći razlog leži u tome što ostaci mamuta imaju izuzetnan potencijal za razvoj kulturnog turizma i samim tim za ekonomski razvoj grada. Kako kulturni turizam nije moguć bez sinergije kulture, turizma, privrede, ugostiteljstva, trgovine, medija i sl. njegov razvoj omogućio bi porast prihoda i profita u okviru većeg broja različitih sektora.



I na kraju, ali nikako manje važno, značaj ostataka mamuta pronađenih u Kikindi ima simboličku vrednost. Što znači da on može postati zaštitni znak grada koji ima viziju da postane vibrantnije mesto za život, mesto koje će u budućnosti iskoristiti sve tekovine prošlosti i na principima održivog razvoja krenuti mamutskim koracima napred u budućnost kakvu svi želimo.





[Vrh] Go down
admin
Admin
admin


Male
Broj postova : 264
Age : 32
Registration date : 15.04.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesub srp 17, 2010 2:10 am

Kikindski mamut Slikaprimerukrstenice

Uploaded with ImageShack.us
[Vrh] Go down
https://enigmatika.forumcroatian.com
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesub srp 17, 2010 6:15 am

MAMUTSKA UKRŠTENICA

Narodni muzej Kikinda poziva enigmate da se uključe u pravljenje mamutske ukrštenice i tako dodatno obogate sadržaj „Mamut festa“, manifestacije koja se tradicionalno održava početkom septembra.

Mamutska ukrštenica je poznat pojam u enigmatici, kojim se nazivaju ukrštene reči velikih dimenzija. Mi nameravamo da, uz pomoć većeg broja enigmata, napravimo što je moguće dužu ukrštenicu koja bi se sastojala od niza pojedinačnih sastava povezanih pojmom KIKINDSKI MAMUT.

Dakle, cilj je da okupimo veliki broj enigmata, napravimo veliku (i kvalitenu) ukrštenicu koja će biti rešavana javno u okviru „Mamut festa“.

Propozicije:
1. Potrebno je napraviti SKANDINAVKU veličine 21x8 (bruto sa opisnim poljima) odnosno 20 x 7 neto, s tim što je jedno slovo (M) urezano u opisno polje. U srednjem (dakle četvrtom) redu upisano je MAMUT (s kraja levo, s tim što je M usečeno u opisno polje) i KIKINDSKI (na kraju desno). Dakle, u srednjem redu je sledeći raspored: MAMUT, crno polje, pet polja koja mogu biti bela ili crna, crno polje, KIKINDSKI.
2. Autori samo biraju jezik na kojem će sastaviti ukrštenicu, i dosledno će primenjivati uobičajena pravila za enigmatseke radove rađena na odabranom jeziku.
3. U konkurenciju za nagrade ulaze sve ukrštenice sastavljene na jezicima nastalim iz nekadašnjeg srpskohrvatskog-hrvatskosrpskog jezika.
4. Posebna priznanja mogu dobiti i autori ukrštenica urađenih na drugim jezicima (makedonskom, slovenačkom, mađarskom, romskom, engleskom...).
5. Autor se potpisuje punim imenom i prezimenom, a podaci koje je još potrebno poslati su: godina rođenja, mesto stanovanja, država i jezik na kojem je sastavljena skandinavka. Fotografija autora nije obavezna, ali je poželjna.
6. Svaki autor može poslati neograničen broj skandinavki, na jednom ili više jezika (ali pazite da se u jednoj ukrštenici koristi samo jedna jezička varijanta)
7. Sve ispravne skandinavke nadovezivaće se jedna na drugu (preko pojma KIKINDSKI MAMUT) po redosledu prispeća.
8. Krajnji rok za slanje: 1. septembar 2010. (ali zbog specifičnosti obrade, bilo bi dobro skandinavke slati znatno ranije).
9. Skandinavke treba opisati na neki od uobičajenih načina za opisivanje.
10. Ukrštenice se šalju na adresu koordinatora: Slavko Bovan, Gavrila Principa 11, 2300 Kikinda, Srbija, ili na slavkobovan@yahoo.co.uk
11. Najuspešnije sastave ocenjivaće stručni žiri, a biće nagrađeno nekoliko najuspešnijih ukrštenica, ako i autor koji pošalje najviše skandinavki.
12. Planiramo da sve ukrštenice štampamo u posebnoj knjizi, koju bi dobili svi autori.
13. Pravo učešća imaju svi zainteresovani enigmati, dakle i afirmisani autori, ali i potpuni amateri. Da bi skandinavka bila deo MAMUTSKE potrebno da ispunjava uobičajene enigmatske standarde.

U prilogu Vam dostavljamo:
1.Primer skandinavke
2. Priču o Kiki

Organizatori „Mamut festa“



Drage kojege,
Gore je oficijelni poziv za učešće u pravljenju mamutske ukrštenice. Sledi kolegijalni poziv i s moje strane.

Dogovorio sam sa rukovodstvom kikindskog muzeja da ova akcija postane tradicionalno druženje enigmata u Kikindi, pa ću te, stoga, zamoliti da daš svoj doprinos kako bi ova prva „probna“ varijanta uspela. Očekujem pozitivne reakcije kolega i veliki broj skandinavki. Pošto je rok relativno kratak, u pozivu nisu navedene nagrade koje su namenjene autorima, jer sve nije do kraja dogovoreno sa organizatorima, ali po prvim obećanjima nagrade ne bi trebalo da budu loše. O nagradama ću vas naknadno obavestiti. Isto tako, planirano je da najuspešniji autori budu gosti Kikinde u vreme „Mamut festa“.
Za sve pitanja stoji vam na raspolaganju moja mail adresa.
Sve kolege koji za to imaju mogućnosti, zamoliću da ovaj poziv objave u svojim listovima ili na svojim sajtovima i da ga pošalju enigmatima iz svog adresara.


Srdačan pozdrav. Slavko Bovan.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesub srp 17, 2010 6:16 am

Gornji poziv poslao sam danas na vise adresa, i sad čekam da vidim ko će prvi da pošalje skandinavku.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepon srp 19, 2010 4:04 am

"Mamutiranje" Kikindski mamut Icon_biggrin odlično startovalo! Baš sam veseo zbog toga.



Prvu skandinavku poslao Nikola Petkovski iz Skoplja.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepon srp 26, 2010 2:11 am

Stiglo nekoliko skandinavki od VRLO poznatih i dobrih enigmata, ali svoje radove (dobre) poslali su i neki mladi a perspektivni sastavljači.

Veooooooma sam zadovoljan.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepon kol 02, 2010 4:33 am

Prije nekoliko dana dobijem jednu skandinavku i odmah sam pohvalo kolegu koji je uvrstio veoma intersenatnu sintagmu u prvi vodoravni red, ali juče mi stiže još jedna sa još boljim pojmom. Svaka čast kolege!
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimened kol 22, 2010 4:33 am


Juče sam stigao sa odmora (u Hercegovini) i prijatno sam se iznenadio stanjem u mom inboxu. Trebeće mi danas cijeli dan da "obradim" sve pošiljke među kojima skandinavke za Mamutsku ukrštenicu zabuzimaju najmanje 60% prispjele pošte.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimepon kol 23, 2010 4:45 am

Ovog momenta mi je kolega i sugrađanin Zlatan Pupezin predao tri skandinavke za MAMUTSKU UKRŠTENICU koje su značajne jer njima prebacujem brojku 100 (nose broj 100, 101 i 102).

Šaljite i dalje!
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimečet kol 26, 2010 3:08 pm

Do sada stiglo 120 skandinavki urađenih na srpskom, hrvatskom, bosanskom, makedonskom, slovenačkom i engleskom jeziku.
Šaljite i dalje.
[Vrh] Go down
Quizmaster
super
super



Broj postova : 145
Registration date : 21.04.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimeuto kol 31, 2010 3:17 pm

Poslao sam jednu na engleskom jeziku, a verovatno cu stici jos dve na srpskom.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesri ruj 01, 2010 12:44 am

Ukrštenice primam još danas. Do sada su stigle skandinavke na srpskom, hrvatskom, bosanskom, slovenačkom (više komada), makedonskom (jedna) i engleskom (2)
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesub ruj 11, 2010 10:14 am

Danas je održana manifestacija Mamutfest u okviru koje je predstavljena mamutska ukrštenica. Kiša je pokvarila planove da se mamutovka izloži na Gradskom trgu gde bi je rešavali zainterseovani građani. Ukrštenicu su rešavali uglavnom gimnazijalci u hodnicima Narodnog muzeja. Šaljem tekstić koji će biti objavljen u lokalnim novinama, i neke fotografije. Moj izveštaj daću za koji dan, kada će biti objavljeno i ko je nagrađen (o najboljima će odlučivati žiri sastavljen od kikindskih enigmata - Bovan, Pupezin, Stančul).
Svima zahvaljujem na učešću i već sada možete početi sa slanjem mamutskih ukrštenica za narednu godinu (lik će biti isti).

MAMUTSKA UKRŠTENICA

U enigmatskoj terminologiji svaka neuobičajno velika ukrštenica naziva se mamutskom, ali mamutska ukrštenica koju su Kikinđani rešavali u okviru „Mamutfeta“ s pravom nosi ovaj naziv.

Na poziv enigmate Slavka Bovana, odazvali su se najpoznatiji zagonetači sa Balkana koji su, zajednički, napravili ukrštenicu dugu preko 60 metara. Svoje segmente ove ogromne ukrštenice, koja je povezana preko pojma „KIKINDSKI MAMUT“ poslali su ukršteničari iz Slovenije, Hrvatske, oba entiteta Bosne i Hercegovine, Makedonije, Italije i Srbije. Ukrštenice su rađene na srpskom, hrvatskom, bosanskom, slovenačkom, makedonskom i engleskom jeziku.
- Veoma sam zadovoljan reakcijom kolega. Iako je rok za pravljenje „mamutovke“ bio veoma kratak, stiglo je 150 ukrštenica od najvećih majstora ukrštenih reči. Posebno ističem da je svoje skandinavke poslalo 12 sadašnjih ili nekadašnjih urednika enigmatskih listova, kao i nekoliko prvaka svojih država u enigmatici, ali i nekoliko početnika kojima je ova naša akcija bila motivacija da se okušaju rame uz rame s najboljima. Isto tako, valja naglasiti da je „Kikindska mamutska ukrštenica“ prva zajednička akcija u kojoj masovno učestuju enigmati sa područja bivše Jugoslavije – kazao je Slavko Bovan.
Veliku ukrštenicu, koja ima preko 18.000 polja, uspešno su rešili kikindski gimnazijalci, „pojačani“ zainteresovanim građanima, ljubiteljima „gimnastike ume“, u okviru ovogodišnje manifestacije „Mamutfest“ koja se održava u povodom rođendana Kike, mamutice pronađene u glinokopu fabrike „Toza Marković“ 1996. godine.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimened ruj 12, 2010 3:27 am


http://cryptoman.blogger.ba/
http://enigmoteka.blogspot.com/

Na ovim blogovima mogu se pogledati 3-4 fotografije (i ostaviti komentar)

Biće još nekoliko riječi o mamutskoj ukrštenici kada se donese odluka o (simboličnim) nagradama za najbolje autore,
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesub ruj 18, 2010 3:55 am

U Kikindskim novinama MAMUTSKA UKRŠTENICA najavljena velikom fotografijom na naslovnoj strani, a u Kikindskim (drugi lokalni list) na udarnim srednjim stranama veliki tekst pod naslovom ROĐENDAN MAMUTICE UZ MAMUTSKU UKRŠTENICU.
[Vrh] Go down
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitimesri stu 03, 2010 4:47 pm



From:

Poštovani,
Kao što znate akcija "Mamutska ukrštenica 2010" potpuno je uspjela. Zajedničkim snagama, za kratko vrijeme, napravili smo ukrštenicu dugu preko 60 metara koja je bila glavna atrakcija "Mamutfesta".

Svima koji su poslali svoj dio ukrštenice još jednom zahvaljujem, a kolege koji su prekoračili rok za slanje, ili su zaboravili da pošalju svoje skandinavke (ja znam za šestoricu takvih) pozivam da nam se pridruže dogodine. Naime, nadam se da će Narodni muzej i sledeće godine biti zainteresovan za obaranje rekorda.

Ostalo je još samo da proglasim najbolju (najbolje) ukrštenice.
Prvobitno je bilo predviđeno da ukrštenice žirira trojka Kikindskih enigmata (Stančul, Pupezin i Bovan) ali iz objektivnih razloga nismo uspjeli da obavimo taj posao pa je ovoga puta žiri radio u sastavu Slavko Bovan, Bovan Slavko i Ero.

Bilo je niz prijatnih iznenađenja, od kombinacija uvrštenih riječi, do iznenađujućih sintagmi, a nekoliko kolega se potrudilo da se dodatno informišu o Kikindi i Mamutfestu i svoje skandinavke "začine" tematskim pojmovima. Pohvala i za taj trud.


Pošto je stiglo zaista mnogo dobrih, vrlodobrih i odličnih ukrštenica, bio sam u dilemi šta da radim. Prvo sam namjeravao da odaberem desetak ukrštenica, ali pošto su se kolege stvarno potrudile bilo je teško odbaciti neke odlične radove iz konkurencije.

Stoga sam odlučio da odaberem samo jednu (a i to je bilo teško), a izbor je na kraju pao na jednu od tri ukrštenice Miodraga Tošića. Ona mi se učinila malo drugačija od ostalih pa sam je i izdvojio, iako sam mirne duše mogao izabrati i neku od drugih dvadesetak koje sam uzeo u razmatranje. Kao što sam naveo u pozivu, ovo će prije svega biti enigmatsko druženje i pokušaj početka jedne tradicionalne akcije, a manje takmičenje, pa vas još jednom molim da to tako i shvatite.

Prigodne nagrade dobiće (na kućne adrese) Branko Milovanović iz Ljubljane kao autor najvećeg broja ukrštenica (rađenim na 4 jezika) i Veljko Maksimović iz Beograda, koji je takođe poslao veliki broj kvalitetnih ukrštenica. Nagradu će dobiti i Mesud Malkoč iz Bihaća, koji je dodatno isprepleo dvije svoje skandinavke (ne samo preko onog jednog slova).

Danas sam na nadležno mjesto predao adrese dobitnika, a čime će ih Muzej nagraditi, i za mene je nepoznanica. Vjerovatno će to biti knjige, filmovi i kikindski suveniri.

https://www.opendrive.com/files?7684841_NcVu3

Ovo je adresa na kojoj možete pogledati izbor ukrštenica. Naglašavam da ovo nije izbor najboljih ukrštenica već je skoro slučajni odabir 40-tak ukrštenica skoro svih učesnika.

Ako mi obaveze dozvole pokušaću da za štampu do sledećeg Mamutfesta pripremim sve skandinavke, a ako to realizujem svi autori će dobiti svoj primjerak.

Srdačan pozdrav. Slavko Bovan



[Vrh] Go down
Sponsored content





Kikindski mamut Empty
PostajNaslov: Re: Kikindski mamut   Kikindski mamut Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kikindski mamut
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Enigmatski forum :: Enigmatika :: Enigmatska natjecanja-
Forum(o)Bir: