Enigmatski forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Enigmatski forum

Forum za sve ljubitelje enigmatike
 
Početna stranicaPočetna stranica  GalleryGallery  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  
Latest topics
» Kikinda 2012
Originalnost Icon_minitimeuto kol 07, 2012 12:21 pm by ero

» PZR Zagreb: anagramne fore i anagramni izazovi
Originalnost Icon_minitimened pro 11, 2011 2:52 pm by Dejan

» Memorijal Milana Milina
Originalnost Icon_minitimened pro 11, 2011 1:26 pm by ero

» Naslovni anagrami
Originalnost Icon_minitimened stu 27, 2011 2:17 pm by ero

» Feniks - hvala
Originalnost Icon_minitimečet stu 24, 2011 5:34 am by Dejan

» Kvizorama
Originalnost Icon_minitimečet stu 24, 2011 5:00 am by Dejan

» omnibus "Video V. Poezija" - Natalija Ž. Živković
Originalnost Icon_minitimeuto srp 19, 2011 3:22 pm by dirižabl3

» Jutarnje razgibavanje :)
Originalnost Icon_minitimečet srp 14, 2011 10:10 am by Dejan

» Takmičenja za logičare
Originalnost Icon_minitimesri svi 18, 2011 6:07 am by kontrolor

svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Originalnost

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Dejan
x3me
x3me
Dejan


Male
Broj postova : 307
Age : 53
Location : Zagreb
Registration date : 25.05.2009

Originalnost Empty
PostajNaslov: Originalnost   Originalnost Icon_minitimečet svi 28, 2009 11:57 am

U biltenu "PZR Zagreb" 1-2/2009, Društva za šahovsku kompoziciju i zagonetaštvo Zagreb, objavio sam kao urednik premetaljku Vlatka Vukelića iz Zagreba, nažalost ne raspolažem nekom pouzdanom bazom anagrama pa nisam bio u mogućnosti provjeriti originalnost. Pojam je bio tematski vezan uz Donji grad u Zagrebu.

Premetaljka: (Vlatko Vukelić, PZR Zagreb, 2009.)

Gle maloga NEPISMENKA,
premda još je mala beba,
drži si ga i s njim škropi
visoko put plavog neba.

U drugi plan gurnuo sam premetaljku KAMEN' PENIS!
Činilo mi se da je velika vjerojatnost da je to već napravljeno.

Odgonetka je: Manekenpis. Pored briselske fontane-skulpture, u Zagrebu, na Svačićevom trgu nalazi se Manekenpis Antuna Augustinčića, rad iz 1950. godine.

Ima li tko kakvih saznanja ili barem dojmova o premetaljci? Question


Zadnja promjena: Dejan; sri lip 10, 2009 7:33 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.pzrdig2.bloger.hr
Dejan
x3me
x3me
Dejan


Male
Broj postova : 307
Age : 53
Location : Zagreb
Registration date : 25.05.2009

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesub lip 06, 2009 3:02 pm

Pošto primjedbi i zapažanja nema, zaključujem da do sada još niste vidjeli KAMEN' PENIS, premetaljku od MANEKENPIS. Laughing
U šahovskoj kompozicji je velika vjerojatnost da, zbog iscrpljenosti materije, prilikom sastavljanja kratkih problema sa malim brojem figura napravite nešto što je već napravljeno.
Vjerujem da se može povući paralela i u zagonetaštvu. scratch
Zato u startu valja tražiti temu odnosno postavu koja već nije obrađena, u čemu je pomoć baze podataka od velike važnosti Exclamation Question
Valjda? Rolling Eyes
[Vrh] Go down
http://www.pzrdig2.bloger.hr
Deus Ex Machina
good
good
Deus Ex Machina


Male
Broj postova : 41
Age : 58
Location : Siga
Registration date : 25.06.2008

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 2:48 am

Dejan je napisao/la:
Vjerujem da se može povući paralela i u zagonetaštvu. scratch
Zato u startu valja tražiti temu odnosno postavu koja već nije obrađena, u čemu je pomoć baze podataka od velike važnosti Exclamation Question
Valjda? Rolling Eyes
To je još uvijek u sferi individualnosti. Ima brdo premetaljkaša koji će dan danas vrtjeti recimo "GABI NOVAK" ili sl. iako nema šanse da (dobar) anagram iz te postave nije nekad i negdje objavljen. A neki će se baviti samo novim ličnostima, događajima itd. baš zato da budu sigurni da su originalni.
Nažalost, mislim da ne postoji kompletna baza objavljenih premetaljki u Hrvatskoj (ili bilo koje druge zagonetke). Znam za napor jednog čovjeka da istu napravi, barem onih objavljenih u najprodavanijim hrvatskim enigmatskim listovima, ali to je dugotrajan i mukotrpan posao i tko zna kad će i da li će ikada biti završen. Neke redakcije sigurno imaju arhivu onoga što su oni objavili, ali ne sve.
Tako da je na leđima (i nepouzdanom sjećanju) urednika hoće li objaviti neki "sumnjivi" anagram (što se tiče mogućnosti da je već bio objavljen) ili neće. A neke urednike (i redakcije) baš boli briga da li je isti anagram (pa čak i od istog autora) objavljen samo tjedan ili dva ranije u konkurentskom listu.
Ukratko, na tom području još uvijek vlada potpuni kaos.

PS. Osobno ne znam da li je negdje objavljen "KAMEN' PENIS" (raspitat ću se malo), ali zato pouzdano znam da je dotični autor "NEPISMENKA" prije izvjesnog vremena poslao barem jednom enigmatskom listu (istina, mislim da premetaljka nije objavljena /i/ u tom listu, ali nisam potpuno siguran u to).
[Vrh] Go down
Dejan
x3me
x3me
Dejan


Male
Broj postova : 307
Age : 53
Location : Zagreb
Registration date : 25.05.2009

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 5:12 am

Hvala na iscrpnom objašnjenju! Osobno sam smatrao da ipak postoji nekakva baza, pa da postoji barem neka sigurnost (recimo 75%) jer se nikada ne može obuhvatiti baš sve što je napravljeno.
Znači, stanje je ipak drugačije a na autorovoj i urednikovoj je časti da procijene konkretni rad i eventualni rizik.
I osobno sam nedavno zapisivao anagrame na koje sam usput nailazio i posao je vrlo zamoran i nezahvalan. Naišao sam i na nekoliko anagrama koje je isti autor objavio na raznim stranama, u tom slučaju se u šahovskoj kompoziciji samo prva objava smatra izbornom, kod druge se svakako treba navesti autor, izvor i vrijeme prve objave. Kao dobar primjer, vidio sam jedan odličan anagram koji je objavljen 1995. u Feniksu a Kvizorama ga je reproducirala mnogo kasnije, i naveden je autor, izvor i vrijeme prve objave.
Konkretno, oko NEPISMENKA kojeg je Vlatko Vukelić izradio na temu naše radionice "PZR Zagreb - Donji grad", sugerirao sam mu da radove šalje u magazine u nadi da će dobri radovi biti prepoznati. Doduše, tekst je bio drugačiji, postojala je i verzija MEKAN PENIS, koju smo preinačili u KAMEN' jer bolje pristaje uz statuu, a kada je bilo jasno da te premetaljke neće biti objavljene, objavio sam ove šaljive verzije u našem internom biltenu.
Originalnost Vvukelicmanekenpis
[Vrh] Go down
http://www.pzrdig2.bloger.hr
ero
superb
superb
ero


Broj postova : 619
Age : 62
Registration date : 12.06.2008

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 5:21 am

makne penis
[Vrh] Go down
Dejan
x3me
x3me
Dejan


Male
Broj postova : 307
Age : 53
Location : Zagreb
Registration date : 25.05.2009

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 7:24 am

"MAKNE PENIS" - Je li to vaš doprinos Smile ili taj uradak već postoji?
[Vrh] Go down
http://www.pzrdig2.bloger.hr
Deus Ex Machina
good
good
Deus Ex Machina


Male
Broj postova : 41
Age : 58
Location : Siga
Registration date : 25.06.2008

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 10:27 am

Deus Ex Machina je napisao/la:
PS. Osobno ne znam da li je negdje objavljen "KAMEN' PENIS" (raspitat ću se malo)
Eto, raspitah se, nitko od kontaktiranih mi nije znao reći 100% - da, objavljen je, ali svi upitani su bili sigurni s više od 50% da su tu premetaljku već negdje vidjeli. scratch
[Vrh] Go down
Dejan
x3me
x3me
Dejan


Male
Broj postova : 307
Age : 53
Location : Zagreb
Registration date : 25.05.2009

Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitimesri lip 10, 2009 11:29 am

Hvala, eto tako sam i ja razmišljao, doduše ne da sam ju vidio, nego da je velika vjerojatnost da je napravljena. Ali ipak sam to objavio, pa nek živi dok se ne dokaže suprotno. Barem imamo jaku temu za forum, a ako se pojavi autor ili itko sa dokazom ranije objave, morat ću ga obeštetiti ispravkom u biltenu i ovdje, te poslati autorski primjerak biltena. Nadam se da bi to bilo ispravno, tako recimo stvari funkcioniraju u šahovskoj kompoziciji. Rolling Eyes
P.S. Sad mi je na pamet pala psina, pa oprostite ako ne podnosite oštar humor, baš me zanima kako ste se raspitali. Da li je to išlo otprilike ovako: "Jeste li već negdje vidjeli K...N' P...S?" Laughing U tom su slučaju rezultati skoro poražavajući! Tu se mora biti apsolutno siguran! Laughing
[Vrh] Go down
http://www.pzrdig2.bloger.hr
Sponsored content





Originalnost Empty
PostajNaslov: Re: Originalnost   Originalnost Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Originalnost
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Enigmatski forum :: Enigmatika :: Enigmatski pojmovnik-
Forum(o)Bir: